Jedyna taka instalacja w Polsce, a może na świecie. W pierwszy dzień „Jarocin-Festiwal 2011” odsłoniliśmy w stolicy polskiego rocka rzeźbę dwumetrowego glana. To pierwsza instalacja, jaka powstała w Jarocinie, ale kultowych butów w różnych odsłonach, formach artystycznych będzie przybywać. Oficjalna nazwa projektu: „Znak szczególny – projekt będący elementem interdyscyplinarnej koncepcji identyfikacji artystycznej Jarocina – stolicy polskiego rocka”.

 

Glany na rynku odsłonięte

Rzeźbę 20 lipca o 14.14 odsłonili członkowie zespołu Farben Lehre. Tytuł projektu „Idziemy przez czas” jest zaczerpnięty z piosenki zespołu. Odlew dwóch glanów naturalnej wielkości został wykonany przez Jarosława Boguckiego. Powstał dzięki fundacji „Ogród Marzeń”, która oprócz pomocy niepełnosprawnym dzieciom, prowadzi projekt pt. „Znak szczególny”.

Projekt „Idziemy przez czas” współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrza Jarocina. Mecenasem jest Firma DROBUD, wpierają go „Gazeta Jarocińska” oraz Bank Spółdzielczy w Jarocinie.

 

GLAN FAN 2011

Kilkaset osób uczestniczyło w odsłonięciu pomnika glana w Jarocinie, które odbyło się pierwszego dnia festiwalu, czyli 15 lipca 2011 roku. Fani kultowego buta, którzy przyjechali z całej Polski, pletli długą sznurówkę ze sznurowadeł. Przez cały festiwal glan był oblegany, wszyscy na niego wchodzili, robili sobie zdjęcia. Wielki but waży ponad 200 kilogramów i ma ponad dwa metry długości. Stoi przy drodze nr 11 (przy skrzyżowaniu z trasą na Konin). Pomnik wymyśliła lokalna artystka Felicja Pawlicka, która zginęła w 2010 roku w wypadku samochodowym. Jej przyjaciele postanowili spełnić to marzenie. Projekt „Znak szczególny” realizuje Fundacja „Ogród Marzeń” z Jarocina. Twórcami pomnika są Małgorzata Kruk i Jakub Bogatko.

Zobacz zdjęcia z otwarcia

 

Pomogli nam

Fundacja otrzymała na realizację projektu dotację w wysokości 10. tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wsparły nas również firmy z Jarocina: POLWOS, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROBUD S.A., DALKIA Jarocin Sp. z o.o. BANK SPÓŁDZIELCZY w Jarocinie, „GAZETA JAROCIŃSKA”, portal www.jarocinska.pl, Agencja Reklamowa POWER ART.

Glan niepodległościowy

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie wspólnie z nauczycielem Januszem Zwierzyckim sprezentowali naszemu glanowi nowe sznurowadła. Z okazji 11 listopada wykonali biało-czerwone sznurówki.

 

Glan połączył pokolenia

Ponad 50 osób w różnym wieku wzięło udział w projekcie „Ubranko dla glana”. Kwadraty, które połączono w całość, robili na szydełku ludzie młodzi, ale także ich mamy i babcie!!! Jednym słowem – Glan połączył pokolenia! Ubranko dla glana składało się z ponad stu   kawałków, aby je zrobić zużyliśmy 20 km włóczki. Kwadraty połączyły: Halinka Zwierzycka i Kasia Wybierała. Próbę generalną w przeprowadziła ich druga, „brzydsza połowa”:). Glan został ubrany w nowy strój 19 listopada 2011 roku, o godz. 14.00.

 

GLAN FAN 2012

 

Projekt „Obrazy przechodnie Jarocin 2011” prof.. Piotr C. Kowalskiego jest kontynuacją interdyscyplinarnej koncepcji identyfikacji artystycznej Jarocina – stolicy polskiego rocka – „Znak Szczególny”

smorzad_woj_wlkp

20 lipca 2012, w pierwszy dzień Jarocin Festiwal, Piotr C. Kowalski odsłonił swoje prace zrealizowane w roku poprzednim podczas festiwalu. Zanim artysta pokazał, co kryją gabloty opowiedział o swojej pracy i realizacji cyklu „Obrazów przejściowych”. Na odsłonięcie „pomnika” przybyły władze miasta i powiatu, Jarociniacy i goście festiwalowi.

Odsłonięciu wystawy towarzyszył happening. Policja na chwilę wstrzymała ruch na ul. Kościuszki, przy której stoi gablota z obrazami, artysta wkroczył na jezdnię i rozłożył swoje płótna, a potem wszyscy przechadzali się, jak członkowie zespołu The Beatles, tworząc kolejne obrazy. Następnie wszyscy przeszli do pomnika glana, by założyć festiwalowe sznurówki.

{gallery}galeria/obrazy_przechodnie_3{/gallery}

Piotr C. Kowalski ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecny Uniwersytet Artystyczny), gdzie jako profesor zwyczajny prowadzi katedrę malarstwa. W latach 1993-1999 był dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej. W latach 2003-2005 był kuratorem i organizatorem wystawy Kolekcja ASP w Poznaniu.

W czasie festiwalu 2012 Piotr C.Kowalski realizował swój projekt za kulisami.
Pobierz prezentację

Wystawa fotografii

Zdjęcia Krzysztofa Skorego z ubiegłorocznego odsłonięcia instalacji oraz z „życia glanowego” w 2011 r. Było można zobaczyć w czasie Jarocin-Festiwal 2012 przy Szkole Podstawowej nr 2, ul. Kościuszki w Jarocinie obok gabloty z pracami prof.. Piotra C.Kowalskiego.

{gallery}galeria/obrazy_przechodnie_1{/gallery}

Glan z papierowej wikliny

{gallery}galeria/obrazy_przechodnie_2{/gallery}

Magdalena Wrześniewska wykonała niesamowitego glana z papierowej wikliny. Można go było podziwiać w czasie Jarocin-Festiwal 2012 na wystawie sklepu obuwniczego na Rynku w Jarocinie. Teraz glan został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinessa. Czekamy na werdykt.

Jeśli podoba się wam nasz projekt i chcecie , by „rosły” następne glany możecie przekazać nawet niewielką, kwotę na nasze konto 76 8427 0009 0029 9055 2000 0001 z dopiskiem „GLAN FAN”

Polub Glana na Facebooku: www.facebook.com/GlanJarocin

Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.