Od 150 do 250 złotych miesięcznie przez cały rok szkolny będą otrzymywać stypendyści programu „Kuźnia Młodych Talentów”, który realizuje Fundacja „Ogród Marzeń”. Wnioski można składać do 12 września 2011 r.

O stypendia mogą ubiegać się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy bardzo dobrze się uczą lub są uzdolnieni artystycznie, ale ich rodziców nie stać na rozwijanie pasji i talentu swoich dzieci. – Aby dostać stypendium trzeb spełnić jeszcze jeden ważny warunek – wykazać się działalnością społeczną na rzecz szkoły, kolegów, miejscowości, w której się żyje. Chcemy bowiem docenić młodych ludzi, którzy nastawianie są na pomoc innym, nie myślą tylko o sobie – mówi Beata Frąckowiak-Piotrowicz, prezes „Fundacji Ogród Marzeń”.

„Kuźnia Młodych Talentów” jest częścią ogólnopolskiego programu „Równe szanse”, który realizuje Fundacja im. Stefana Batorego. Właśnie stamtąd udało się pozyskać jarocińskiej organizacji 12 tys. złotych na fundusz stypendialny. – Aby dostać te pieniądze musieliśmy spełnić jeden podstawowy warunek – zebrać drugie tyle. Udało się, dzięki dobrym ludziom. Pomogli prezesi lokalnych firm, osoby indywidualne, które przekazały darowizny oraz wszyscy, którzy wrzucili coś do puszki podczas zbiórek organizowanych w czerwcu. W imieniu przyszłych stypendystów bardzo im za to dziękuję – dodaje prezes jarocińskiej fundacji.

Stypendyści będą mieli założone konta w Banku Spółdzielczym w Jarocinie, każdy otrzyma kartę bankomatową i będzie mógł swobodnie dysponować pieniędzmi, które co miesiąc przekaże mu fundacja. Uczniowie będą zobowiązani do uczestnictwa w drugim programie „Podziel się talentem”, który od października chce realizować fundacja. – Jest wiele maluchów, które mają problemy z nauką już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Nie wszystkim rodzice chcą lub mogą pomóc, ale mogą to zrobić starsi koledzy – twierdzi Anna Kopras-Fijołek wiceprezes fundacji. Program „Podziel się talentem” zakłada, że uczeń starszej klasy przygarnie jednego malucha i stanie się jego mentorem, będzie go uczył przynajmniej jedną godzinę w tygodniu tego, z czym podopieczny ma problem. W programie mogą wziąć udział nie tylko stypendyści, ale również inni uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjlanych, którzy chcą pomóc młodszym kolegom.

Uczniowie mieli składać wnioski do 10 września 2011 r., jednak termin przedłużono do poniedziałku 12 września, do godz. 16.00. Wszystkie potrzebne dokumenty znajdują się na stronie fundacji www.ogrodmarzen.org. Po tym terminie specjalna komisja w skład, której wejdą nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz darczyńcy, przydzieli stypendia.